Pamäťové médiá

Vyberte si z našej širokej ponuky pamäťových médií, ktorá rozšíri pamäť vášho zariadenia, alebo vám môžu poskytnúť extra pamäť vo forme externého disku. V našej ponuke nájdete aj pamäťové karty rôznych formátov a celý rad kapacitných variantov.

Pamäťové médiá vám umožnia rozšíriť kapacitu vášho mobilného telefónu. V našej ponuke nájdete microSD karty na doplnenie kapacity či OTG flashdisky, ktoré vám pomôžu prenášať a zálohovať vaše súbory. Pri výbere pamäťového média je dôležité zohľadniť okrem kapacity aj typ média a rýchlosť nahrávania súborov. Do telefónu alebo tabletu môžeme vkladať SD alebo micro SD karty s kapacitou až niekoľko sto GB. Externý pamäťový disk dosahuje kapacitu až niekoľko TB.

Pamäťové karty

Pamäťových kariet dnes existuje veľké množstvo (SD, SDHC, CF, microSD a SDHC). Typ pamäťovej karty závisí od rozhodnutia výrobcu. Ich použitie sa nelimituje len na mobilné telefóny. Pamäťová karta býva spravidla menej kvalitná ako vnútorná pamäť zariadenia. Ak je vám však interná pamäť vášho telefónu malá, pomôže pamäťová karta.Pamäťové karty môžu mať rôznu kapacitu, od 8 GB do 256 GB.

Flashky

USB Flash disk sa používa na prenos a uchovanie dát. Veľkou výhodou tohto zariadenia je jeho veľká kapacita, ktorá sa pohybuje od jednotiek gigabajtov až po stovky GB.Vďaka jeho malým rozmerom ho ľahko môžete strčiť do vrecka a svoje dáta mať stále pri sebe.Flash disky sa líšia použitou technológiou USB, na ktorej závisí rýchlosť prenosu dát. Najčastejšie sa stretneme s použitím USB 2.0, celý rad USB flash diskov ponúkne USB 3.0. Nájdeme však aj s USB 3.1 alebo USB C.

Technológia USB OTG umožňuje prenášať či zálohovať súbory z mobilného telefónu do počítača alebo ich uchovávať na flash disku.Pred zakúpením OTG disku je nutné zistiť, či váš telefón podporuje pripojenie OTG. To sa vždy dozviete v atribútoch každého telefónu.

Čítačky kariet

Pamäťové karty sa používajú v mnohých šikovných zariadeniach. V mobilných telefónoch a tabletoch najčastejšie na jednoduché rozšírenie kapacity úložiska. Čítačky, ako z ich názvu plynie, slúži na prečítanie a prenos dát z takejto pamäťovej karty. Delí sa na interné, napevno zabudované v stolnom počítači, a externé, „zvonku“ pripojené k vášmu zariadeniu najčastejšie pomocou USB rozhrania.Čítačka vám poslúži napríklad aj pri prenose fotografií a videí z vášho fotoaparátu do počítača. Najpraktickejšie sú čítačky, ktoré dokážu čítať dáta z čo najväčšieho typu pamäťových kariet. Tento typ čítačky vám ušetrí veľa času a starostí.

SSD/HDD disky

Najpoužívanejšími pamäťovými diskami sú v súčasnej dobe HDD disky. Klasické pevné HDD disky sú však postupne vytláčané novšími SSD diskami, ktoré sú tichšie, ľahšie, šetrnejšie a odolnejšie. Najčastejšie sa s nimi stretneme pri notebookoch.HDD disky obsahujú viac pohyblivých častí, pri páde teda hrozí poškodenie a strata dôležitých dát. SSD disky naproti tomu neobsahujú žiadne pohyblivé časti, vďaka tomu sú energeticky úsporné av prípade pádu notebooku je pravdepodobnosť rozbitia disku o poznaní nižšia . SSD disky sú tiež o poznanie rýchlejšie ako disky HDD.Technológia, ktorou sú SSD disky vyrobené je však o poznanie nákladnejšia, a tak sú prístroje nimi osadené drahšie. Počet zápisov dát je navyše v porovnaní s HDD diskom obmedzený, disk má preto kratšiu životnosť. Väčšina používateľov sa však konca životnosti disku nedočká. Moderné SSD disky totiž zvládnu zapísať stovky TB, pričom priemerné médium tohto typu sa k takýmto hodnotám dostane až za viac ako 10 rokov.

viac menej